Rozhovor s GRRM ze Španělska

⋅ Napsal(a)

(Sveviny poznámky jsou psané kurzívou.)

Q: Dozvíme se v další knize něco víc o Rhaegarovi? Proč čekal rok, než se zapojil do boje proti rebelům, nebo proč unesl Lyannu?
A: Ano, dozvíme, ale nemůžu vám slíbit, že to bude už v příští knize. Však víte, čtěte dál.

Q: Existuje nějaké bližší propojení mezi Dětmi lesa a Jinými?
A: Mohlo by. Tohle téma se v knihách teprve rozvíjí, takže teď vám k tomu víc říct nemůžu.

Q: Na konci Bouře mečů se dozvídáme, že Lysa otrávila Jona Arryna z Malíčkova podnětu, ale kdo stojí za vraždou sera Hugha z Údolí? Cersei? Malíček?
A: Mohl to být kdokoli z těch dvou, nechám vás o tom přemýšlet. Ale taky to mohl být prostě Gregor. Je to brutální bestie, která nepotřebuje důvod k tomu, aby zabíjela.

Q: Pokud se Doran a Mellario hádali, protože Doran chtěl poslat jejich děti pryč, proč Mellario odešla?
A: Nebylo to dobré manželství. Vzali se na základě přitažlivosti k něčemu novému a exotickému. On byl princem ze vzdálené země, ona byla žena plná života, půvabná, pocházela z jiné kultury. Když přišla do Dorne, zjistila, že tam mají jiné zvyky než v Norvosu, zejména co se týče posílání dětí na výchovu. Nebylo to politické manželství, jen příklad lidské povahy. Někdy vztahy začnou dobře: seznámíte se, je mezi vámi velká sexuální přitažlivost, navážete vztah, vezmete se… a pak si za čtyři, pět let uvědomíte, že nemáte nic společného, že jste při nejlepším udělali chybu a jste v situaci, pro kterou ve společnosti Sedmi království není jednoduché řešení, rozvod tu není běžný. Tohle je příkladem toho, že i manželství z lásky mohou ztroskotat, nejen ta politická.
Někdy smluvené manželství v Sedmi královstvích dopadne dobře, a to z lásky ne. Neexistuje záruka, že věci se vyvinou dobře, a následkem toho vznikají zklamání, odcizení, kdy každý z páru jde svou vlastní cestou. Ze strany Mellarie je v tom navíc hořkost, protože Doran jako Princ z Dorne mohl se svými dětmi zůstat, kdežto ona je musela opustit.

Q: V knihách je příběh o rohu, který dokáže přivolat krakatice z hlubin. Uvidíme tedy nějaké krakatice?
A: (Martin vypadá překvapeně) Možná.

Q: Mrtvá zlovlčice a šest štěňat. Je to znamení od bohů? Nebo od tříoké vrány? Někteří vidí symboliku v tom, že zlovlka zabily jelení parohy (předznamenávající konflikt Stark-Baratheon)…
A: Na to musí přijít čtenáři sami. Symboly do textu zapracovávám nenápadně, je to proto, že se snažím být dvojsmyslný, sugestivní, chci donutit lidi přemýšlet. Je mým záměrem, aby si toho čtenář všiml a začal nad tím hloubat. Ale nezačnu vyzpěvovat: „Je to symbol! Je to symbol!“ Každý čtenář se musí rozhodnout, jaké ty symboly jsou a co znamenají. To je součástí spletitosti uměleckého díla, které je s nějakým záměrem uspořádané, a relativně nejednoznačné/dvojsmyslné, takže každý čtenář si z toho může vyvodit vlastní závěry.

Q: Lannisteři a Freyové mají tolik příbuzných, zatímco Starkové tak málo. Neměl Ned žádné vzdálené příbuzné, kteří by si mohli nárokovat Zimohrad?
A: Starkové mají vzdálené příbuzné, problém je v tom, co myslíte tím „příbuzné“. Máme tu Karstarky, rod založený členem rodiny Starků, ale to bylo před více než tisíci lety. A Starkové se určitě přiženili/přivdali do jiných rodů. V knihách je např. rozhovor Robba s Cat, krátce po jeho svatbě s Jeyne, když mají za to, že Bran i Rickon jsou mrtví, a ve kterém probírají, kdo by mohl být Robbovým dědicem. Cat se zmíní o vzdáleném příbuzném z Údolí se starkovskou krví, na to Robb odpoví, že je tu někdo pokrevně mnohem bližší, ale Catelyn trvá na tom, že tihle příbuzní v Údolí jsou bližší. O této otázce tedy diskutují, i když ne explicitně.
Je pravda, že v poslední době Starků dost ubylo. Hmm, kdo za to asi může? :-) V současných generacích jich není mnoho. Někdo by řekl, že je to tím, že Nedovi sourozenci zemřeli. Brandon zemřel, než stačil mít syny, Lyanna je také mrtvá, a Benjen se přidal k Noční hlídce, což znamená, že nemůže plodit potomky. Možná to má co do činění s jejich otcem Rickardem, který byl jediným synem… musel bych se podívat do svých poznámek, proč byl jediným potomkem. A vážně to z hlavy úplně přesně nevím, takže se můžu plést. Doma mám své kartičky, na kterých mám napsané rodokmeny, protože na rozdíl od některých lidí si nepamatuji všechno.
Je také pravdou, že je mnohem více Lannisterů. Je potřeba si uvědomit, že na Severu byly poměrně časté vzpoury a podobné problémy, v minulosti tam byli rebelující lordi. Museli se vypořádat s Králi za Zdí, se vzpourou Skagosu, a se vším ostatním, co se odehrálo za posledních sto let. Všechny tyhle události jsou důvodem, proč je dnes méně Starků, než jich bylo v minulosti.

Q: Jaqen v Harrenově zmíní Rudého Boha a při jiné příležitosti ohnivého boha. Měl na mysli R’hllora? V Aryině výcviku u Mužů bez tváře se nezdá, že by byl R’hllor nějak zvlášť důležitý.
A: (George chvilku přemýšlí) No, je potřeba mít na paměti, že když ho Jaqen jmenoval, měl zrovna uhořet ve voze…

Q: Mohl byste nám říct něco víc o měsíčních pěvcích (moonsingers), kteří hráli tak velkou roli při zakládání Braavosu?
A: Jak víme, byli to otroci, kteří uprchli z Valýrie, tak daleko, jak jen mohli. V podstatě se stalo to, že otroci, kteří veslovali ve valyrijské flotile, se vzbouřili a převzali moc nad loděmi. Rozhodli se odplout co nejdále na sever přes Úzké moře a najít si úkryt. Založili Braavos, a asi sto let existenci města tajili. Protože bylo město založeno otroky, nemělo homogenní obyvatelstvo, byli to otroci různých národností, zvyků a náboženství. Vytvořili si tedy nové náboženství, s jedním bohem, které se dalo aplikovat na všechny ostatní víry, a které bylo k ostatním vírám tolerantní. V Braavosu žijí lidé mnoha národností a barev, a neexistuje tedy žádný typický braavosský vzhled. Na rozdíl od Lyseňanů, kteří mají zřetelné etnické rysy podobné těm valyrijským, protože Lys byl valyrijskou kolonií.
Měsíční pěvci byli důležití při zakládání města a v jeho rané historii, a své (tolerantní) náboženství si zachovali do dnešních dnů. Kromě tohoto ale nepředpokládám, že budou mít nějaký větší dopad na příběh.

Q: Co vedlo prostého pašeráka, jakým byl Davos, k tomu zapojit se do války během Robertovy rebélie a pomoci Stannisovi?
A: (George se zasměje) To je jasné: měl cibule na prodej. Mohl je vzít do Králova přístaviště, ale moc by tam nevydělal. Ale Stannis hladověl. Bylo mu jasné, že za ně hodně zaplatí, tak mu přivezl cibule.

Q: Věděli Varys a Illyrio o sňatkové dohodě mezi Doranem a serem Willemem Darrym? Proč o ní Darry Viserysovi nikdy neřekl (než zemřel)?
A: Na první otázku: ne. Co se týče druhé otázky, Viserys byl nedospělé dítě, nebyl na takovou informaci připravený.

Q: Arthur Dayne je líčen jako ztělesnění rytířství. Jak mohl podporovat Aerysova zvěrstva, která otřásla dokonce i Jaimem?
A: No, čtěte dál…

Q: Mohl byste nám říct slova nějakého rodu, která ještě neznáme, třeba proklínaných Freyů?
A: Musel bych se podívat, jestli je mám někde napsané, nepamatuji si všechno. Doma mám hordu kartiček, na které si takovéto informace poznamenávám. Uvědomte si, že těch rodů je více než 400, a ne všem jsem vytvořil motto. Ta (motta) vymýšlím, jen když je potřebuji.

Q: Mohl byste nám říci něco o vztahu mezi první Daenerys a Daemonem Blackfyrem; a dornským princem?
A: Ačkoliv se Daemon s Daenerys milovali, její bratr, král Daeron II. se více zajímal o státnické záležitosti. Království za sebou mělo mnoho let bojů s Dorne, a tak si uvědomoval, že kde selhalo násilí, mohl by sňatek přinést konec nepřátelství, a tak využil svoji sestru ke spojenectví s dornským princem. Byl to politický sňatek, spojující Dorne a Sedm království. Daeron navíc upřednostnil sňatek své sestry s dornským princem, než aby ji dal svému „bastardímu“ bratrovi, který už mu v té době začal působit problémy, a ke kterému někteří vzhlíželi jako k právoplatnému dědici trůnu. To bylo tou příslovečnou poslední kapkou, která Daemona vedla k tomu, že se stal prvním Blackfyre-ským pretendentem.
Jak se skloňuje Blackfyre? :D

Q: V Tanci jsme se dozvěděli trochu více o Brandonovi Starkovi, o tom, že rád proháněl sukně stejně jako Robert. Měl také nějaké bastardy?
A: Bylo by přehnané tvrdit, že Brandon zemřel dříve, než stačil zplodit nějaké děti. Z knih je jasné, že nebyl panicem. Je dost dobře možné, že na místech, která navštívil, pobíhají nějací malí Sněhové, ale je zcela jisté, že neměl žádné legitimní potomky.

Q: Targaryeni se zachránili před zkázou Valýrie, když se svými draky přesídlili na Dračí kámen. Nevypadá to ale, že by ostatní lidé valyrijského původu měli draky. Byli Targaryeni jediní?
A: Ano, dá se říct, že Targaryeni jsou jediným urozeným rodem s draky, který unikl Zkáze.

Q: Teď když víme, jak se vyvinul onen „Meereenský uzel“, v čem byl původně problém? Pořadí, v jakém jednotlivé postavy přicházely za Dany? Jak a kým byli vypuštěni draci?
A: Byla to souhra mnoha faktorů: začněme tím, že Xaro Dany nabídl lodě, a její odmítnutí vedlo Qarth k vyhlášení války. Pak je tu Daenerysin sňatek, který měl uklidnit situaci ve městě. Pak přišla Yunkaiská armáda před brány Meereenu, za Dany měly v určitém sledu přicházet různé postavy (Tyrion, Quentyn, Victarion, Aegon, Marwyn, atd.), pak tu byl Daario, nebezpečný žoldák, a otázka, jestli ho Dany opravdu chce nebo ne, přišel mor, Drogon se vrátil do Meereenu…
Všechny tyto události byly míčky, se kterými jsem musel žonglovat, a všechny jsou navzájem propojené a chronologicky propletené. Například Quentynův příchod jsem napsal ve třech různých verzích: v jedné dorazí dlouho předtím, než se Dany vdá, v druhé mnohem později a třetí, ve které dorazí den před svatbou (která je nakonec v knize). Musel jsem napsat všechny tři verze, abych byl schopný porovnat, jak tyto různé doby jeho příchodu ovlivní příběhy ostatních postav. Včetně postavy, která vlastně ještě nedorazila.

Q: Proč Melisandra vyhledala Stannise? Viděla ho v plamenech a rozhodla se ho vyhledat na vlastní pěst, nebo ji vyslali rudí kněží?
A: Melisandra se vydala za Stannisem z vlastního rozhodnutí.

Q: Dračí kámen je vulkanický ostrov, čím hlouběji se člověk dostane v jeho jeskyních, tím tepleji tam je. Mohla by ale v jeho hlubinách být nějaká stará valyrijská magie, která toto teplo způsobuje?
A: Z toho, jak byla na Dračím kameni postavena citadela (mistrova věž?) a jak je kámen tvarován nějakým magickým způsobem… ano, něco z valyrijské magie je tam stále přítomné.

Q: Uzavírání sňatků v sáze je většinou prostředkem, jak (politicky) spojit dva rody. V tomto kontextu mi přišlo vždycky divné, proč si Tywin Lannister vzal svoji sestřenici z prvního kolene, uvážíme-li, jak pragmatický a ambiciózní Tywin byl. Bylo to manželství z lásky?
A: (George se na dlouho zamyslí, než odpoví) No… mohlo to být z lásky, určitě. Dalším důvodem mohlo být to, co bylo důvodem pro Targaryeny: nechtěli spojit svou krev s krví jiného rodu, aby tak zachovali čistotu (rodu). Tím způsobem se dalo také předejít problémům s různými pokrevně spřízněnými uchazeči o trůn nebo o vládu nad rodem. Pokud máte pět sourozenců v generaci a každý z nich má děti, za pár generací se najde třicet možných dědiců. To vytváří konflikty kolem dědictví, protože mezi sebou budou bojovat o získání trůnu. To bylo koneckonců i důvodem k Válce růží: přebytek kandidátů na trůn, vzešlých z Edwarda III. Je stejně špatné nemít žádné dědice, jako se to stalo Jindřichovi VIII. (really?), jako mít jich příliš mnoho. Pokud máte pět bratrů a chcete se vyhnout problémům, není špatný nápad, když si prvorozený dědic vezme jiného člena rodiny, aby se takovým konfliktům vyhnul a zachoval navíc pokrevní spojení. Takže to mohlo být Tywinovou motivací. Je také možné, že sňatek dohodl jeho otec Tytos, nebo možná i Tywinův dědeček. Záleží to na tom, kdy přesně proběhlo zasnoubení, a to si z hlavy nepamatuji.

Q: Je nějaká šance, že uvidíme Valýrii?
A: Mohla by být. I když ne velká. Otázkou je, jestli to bude pohled na dnešní Valýrii, nebo na Valýrii v minulosti?

Zdroj: http://www.westeros.org/Citadel/SSM/Entry/Asshai.com_Interview_in_Barcelona/
Překlad: sveva