Eddard Stark

⋅ Napsal(a)

Životopis a souhrny kapitol lorda Eddarda Starka, pána Zimohradu a Strážce severu, později pobočníka krále Roberta I. Baratheona.

Eddard Stark, mezi přáteli Ned. Lord Zimohradu, svrchovaný pán severu a Strážce severu. S Catelyn Stark má pět dětí, Robba, Sansu, Aryu, Brana a Rickona, jeho šestým potomkem je bastard Jon Sníh. Eddard je čestný a spravedlivý; nesnáší podvody a intriky. Ačkoli ho jeho rodina shledává laskavým, jiní si vysvětlují jeho rezervovanost jako pohrdání.

Robertova rebelie

Od svých osmi let byl vychováván lordem Jonem Arrynem v Orlím hnízdě, kde se spřátelil s dalším svěřencem, Robertem Baratheonem. Poté co Aerys II. Targaryen zavraždil jeho otce, lorda Rickarda Starka, a jeho bratra, Brandona Starka, požadoval též hlavy Eddarda i Roberta. Lord Arryn namísto jejich vydání vyvolal vzpouru. Eddard, tehdy již lord Zimohradu, shromáždil seveřany a přidal se k lordu Jonovi a Robertovi, který se brzy poté postavil do čela rebelů. Krátce před závěrečnou bitvou se Eddard oženil s Catelyn Tully, která byla zasnoubená s jeho zesnulým bratrem Brandonem. Protože byl Robert v bitvě zraněn, zbylo na Eddarda vést armádu do Králova přístaviště. Město nalezl v rukou lorda Tywina Lannistera, který ho dobyl svou proradností a úskočností. Ser Jaime Lannister zabil krále Aeryse II. a posadil se na jeho trůn, který po příjezdu Eddarda uvolnil. Od této chvíle Eddard Lannisterům nedůvěřoval.

Modrá růže a slib

Eddard se s Robertem pohádal kvůli popravě Rhaegarových dětí, kterou provedl lord Tywin Lannister, a odjel na jih do poslední bitvy. Dobyl hradby Bouřného konce a poté jel se svými šesti věrnými k Věži radosti, kam Rhaegar Targaryen unesl Eddardovu setru Lyannu. Tam Ned zabil sera Arthura Daynea z Královské gardy. Bylo však příliš pozdě a Lyanna mu zemřela v náručí. Předtím jí ale něco slíbil; podstata slibu nebyla nikdy osvětlena. Její smrt Roberta s Eddardem usmířila. Když se Eddard po skončení Robertovy rebelie vrátil na Zimohrad, přivezl si s sebou bastarda Jona, o jehož matce se odmítl bavit.

Lord Zimohradu

Dalších patnáct let strávil na Zimohradu, chopil se oné nečekané povinnosti lorda; zřídka opouštěl sever a nenechal se vtáhnout do jižanských intrik. Jen při Greyjoyově rebelii vůči koruně se přidal na stranu svého krále a přítele Roberta a porazili lorda Balona. Balonova posledního přeživšího syna Theona přijal lord Eddard za svého chráněnce.

Pobočník krále

Po smrti lorda Jona Arryna přijel král Robert na Zimohrad s žádostí, aby se Eddard stal jeho novým pobočníkem. Eddard chtěl odmítnout, ale Catelyn ho přesvědčila, aby odjel a zjistil pravdu ohledně Jonovy smrti. Na jihu zjistil, že děti Roberta jsou ve skutečnosti plody incestů královny s jejím bratrem Jaimem Lannisterem. Dal svá zjištění na vědomí královně Cersei, aby měla dostatek času uprchnout. Ona však tohoto času využila, nechala krále Roberta zavraždit a koupila si Městskou hlídku. Ned věřil Petyru Baelišovi, že hlídka zůstane věrná jemu, ale Petyr ho zradil a Cersei Neda uvěznila. Přestože Nedova dcera Sansa, snoubenka Joffreyho Baratheona, úpěnlivě prosila, Joffrey nechal lorda Eddarda Starka popravit.

Citáty

Bran: „Může člověk vůbec být statečný, když má z něčeho strach?“
Eddard: „To je jediná chvíle, kdy může být statečný.“

„Když vezmeš jinému člověku život, jsi povinován pohlédnout mu do očí a vyslechnout si jeho poslední slova. A pokud nejsi schopen udělat to, pak si ten člověk možná ani nezasluhuje zemřít. Vladař, který se skrývá za placenými popravčími, brzy zapomíná na to, jaká je smrt.“

„Když padá sníh a vanou bílé vichry, osamocený vlk zemře, ale smečka přežije.“

Souhrny kapitol

Hra o trůny
Eddard I

Eddard II

Eddard III

Eddard IV

Eddard V

Eddard VI

Eddard VII

Eddard VIII

Eddard IX

Eddard X

Eddard XI

Eddard XII

Eddard XIII

Eddard XIV

Eddard XV